Başlıklar
Yükleniyor...

3 Nisan 2021 Cumartesi

Neden İngilizce'yi Öğrenemiyoruz?


Hepimizin ortak derdi "İngilizceyi öğrenememek"... Peki neden? Merak edilen şeylerde konumuz; İngilizce

1.Kıyas Yapmaktan Dili Öğrenmeye Odaklanamıyoruz

İngilizce ana dilimiz olmadığı için, sürekli ana dilimizle kıyas yapıyoruz ve bu kıyaslama mantığı bizim bu yeni dili öğrenme motivasyonumuzu engelliyor. Oysa öğrendiğimiz yeni dile odaklansak, kıyaslamayı sadece gerekli olan yerlerde örneğin gramerde yapsak çok daha hızlı ilerleyeceğiz.

2. Ana Dilimizin Gramerini Bilmiyoruz

Kendi dilimizde grameri yeterince bilmiyoruz. Yani ana dilimizin dilbilgisi kurallarına yeterince hakim değiliz, bu yüzden İngilizce gramerde bize tuhaf geliyor. Oysa her dilin bir mantığı/kuralları) yani grameri var.

3. Hep aynı kelimlerle ingilizce eğitimi alıyoruz,

Kimse book yerine tray(tepsi) ile cümle kurmuyor öğretirken, bu yüzden bizde İngilizce'yi sadece kitap, yemek, gelmek, gitmek, okumak, masa, çiçek kelimeleriyle olarak düşünmeye başlıyoruz. Bu yüzden hep başa alıyoruz ve ders veren hocalarda aynı kelimeler üzerinden hareket ettiği artık İngilizce ilgimizi çekmiyor.

4. İngilizce Telafuza Uyum Sağlamıyoruz.

Temel telafuz motivasyonumuz yok denecek kadar ve herşeyi Türkçe'deki yazıldığı gibi okumak istiyoruz. "Fast'ı"(fest) "fast" olarak okumak konusunda kararlıyız ve okunuşu da bu dilin bir parçası diye pek düşünmüyoruz. Yani bu dilin okunuşunun da dilin yarısı olduğunu kabul etmiyoruz. Ve Türkçe gibi öğrenmek istiyoruz.

5.Yeni Kelime ve Kalıplar Öğreneme İsteğimiz Yok

İngilizce veya bir başka dil ancak yeni yeni kelimeler ve gündelik kalıplar öğrenilerek geliştirilebilir. Bizde yeni kelime ve cümleler öğrenmek istemiyoruz, çünkü ingilizce'nin kelime dağarcığının ve Türkçe de kullandığımız o kadar kelime ve kalıbın İngilizce karşılığının olması ve bunları öğrenemk zorunda olmamız gerektiği bizi korkutuyor.

6.Uzun ve Karmaşık Cümleleri Okumak ve Anlamaktan Kaçıyoruz.

Kendi dilimize hakimiz ve uzun- karmaşık cümeleler kurmakta sıkıntımız yok ama öğrendiğimiz yeni bu dile sıra gelince sıra bu tür cümleleri kurmayı bırakın okuyup anlamak bile istemiyoruz. Herşeyi geldim gittim kadar basit anlamak istiyrouz. Oysa şu anda okuduğunuz bu Türkçe uzun cümleler gibi İngilizce de böyle cümlelerle ancak konuşulabilir.

7. Kalıp Öğrenmiyoruz

Bir dilin %30 belkide gündelik kullanım kalıplarından oluşur ve bir dilin konuşulan kısmı zaten %30 dur, eğer bilimsel veya edebi bir işiniz yoksa.. Yani, bir dili %30 konuşarak aslında o dili gündelik hayatta %100 biliyor gibi yaşayabiliriz. Ama biz dile bilimsel ve edebi eserleri de okuyup anlayacak gibi %100 okuyup anlayabilme fikri ile hareket ediyor ve bize fazlasıyla yetecek olan %30 olan o kalıpları öğrenmekten kaçıyoruz biz.

8. Eşiğe Takılma

İngilizce öğrenirken en önemli ve en dikkat edilmesi gereken şeylerden biri belkide bu. Çünkü hepimiz ingilizce öğrenirken belli bir seviyeye geldikten, bu en alt seviye olabilir, sonrasında bizi bir sonraki seviyeye ve beceriye ulaştıracak şeyleri yapmaktan korkarak veya tembellik yaparak kaçıyoruz. Örneğin beklemeyi "wait" olarak bilip kullanırken önümüze bekletilmekle ilgili bir cümle çıkıncı onu öğrenmekten ve kurmaktan kaçıyoruz. Bize göre herşey o ilk öğrendiğimiz "i am waiting you" seviyesinde ki kolaylıkta olmalı gibi bir bilince erişiyoruz ve karmaşık olan cümleleri anlamaktan , kurmaktan, duymaktan kaçıyoruz. Sonuç olarak öğrenme ve kalıp bilgisi yerinde sayıyor ve biz yerimizde sayıyoruz.


Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: