4 Nisan 2021 Pazar

Coğrafya Değil Anne ve Baba Kaderdir

Yeni nesil dünyayı daha yakından takip edebildiği için Türkiye'de olmaktan hatta doğmaktan dolayı çok mutsuz. 

 

Bulunduğumuz coğrafyadaki siyasi kavgalar, savaşlar, ekonomik sıkıntılardan ve olmayan özgürlüklerden memnun olmadıkları için son dönemde bunu "Coğrafya kaderdir" şeklinde ifade etmeye  başladılar.


Birisi de en sonunda sanki buna tepki olarak "anne baba kaderdir" demiş ve kaderci bir bakış olmadığı için bana daha  mantıklı,  anlamlı ve etkileyici geldi. Özellikle herkesin ağzına sakız olan "coğrafya kaderdir" sözünün giderek zihnimize kazınmaya çalışıldığı şu dönemde farklı bir bakış açısı sunuyor...

 

Evet, bunu diyen arkadaş haklı aslında coğrafya tek başına bir kişi için kader değildir, anne ve babanız yani aileniz daha çok kaderinizdir. Çünkü generik olarak ve sonrasında onlarla yaşarken bir çok şeyi alıyorsunuz ve tüm hayat vizyonunuzu, derslerinizi ve yapabileceğinizin sınırlarını aile içinde uzun süre çiziyorsunuz


Eğer, siz bunu erken yaşta görüp hayatınızla ilgili bazı gerçekleri zamanı geldiğinde özellikle 18 yaşından sonra hızla değiştirmeye çalışmazsanız, evet maalesef iş bu sefer "coğrafa kaderdir" bahanesine kadar iniyor ve bu çok kötü bir tanımlama olacak ama sizi zayıflıkları güçlü yanlarındna çok fazla olan pes etmiş ve mutsuz insan yapıyor..

 

Türkiye'de ve dünyadada insanlar ağaçta veya toprakta yetişmiyor, herkes bir anne ve babadan oluyorlar. Anne ve babanızdan siz geçen yanlış ve zayıf şeyleri erken yaşta görüp tüm zihin kodlarınızdan atmaya bakın. O zaman göreceksiniz ki siz çok çok güçlü ve başka bir çok yanı olan bir insan olacaksınız.


Maalesef bizi biz yapan şeyleri, anne ve babamızdaki genlerden ve onlarla yaşadığımız süreçte ailemizle yaşadığımız yıllardımızdaki onlardan gördüklerimizden alıyoruz. 

 

Yani kaderimiz diye baktığımız her şey, ailemizde anne baba veya kardeşlerimizle yaşadığımız süreçte bizi şekillendiren şeyler aslında. 

 

Coğrafya ile kast edilen kader, yani çevresel şartlar ise, daha uç şeyler için geçerli olmalıdır, mesela Gazze'de yaşamak gibi ve burada "coğrafya kaderdir"den kast edilen şey, kişinin ekonomik ve özgürlük sınırlarıdır... Yani Gazze'de yaşıyorsanız kabul edilebilir ölçüde özgür değilsindir ve ekonomik şartlar hep bir sınırdadır ve hayatınız tehlikededir. Buna rağmen insanlar farklı o coğrafyadan umulmayan imkanları gene insan çalışarak ve mücadele ederek kazanabilir. Yeterki ailesine biat etmeden ve onlardan zayıflıklar almadan hayata bakabilsin.

 

Sonuç olarak, "coğrafya kaderdir"den kastımız kısmen olmalıdır ve hayat tamamen sadece ekonomi veya özgürlük de değildir. Hayatta insanı mutlu ve iyi kılan başka şeylerde vardır,  coğrafyanın sunduğu ekonomik ve özgürlüklerden başka ; aklen ve bedenen sağlıklı olmak, kendini sevmek, kendine inanmak, iyi olmaya inanmak, sevdikleriyle olmak veya sevdiği şeyleri sahip olmak için çalışmak. Kısaca idealist olmak vb. bir çok şey vardır mutluluk için.

 

Çünkü; eğer sadece "coğrafya kaderdir" dersek, o zaman Finlandiya veya İsveç'te neden doğmadığımızı düşünecek, bunu  tamamen hayatımızın asıl meselesi yapıp, sürekli isyan modunda olacağızdır. Bu ise, bizi sadece kişisel bir buhran içinde yaşatır ve hiçbir şey yapmak istemeyiz kendi hayatımız için.

Devamı için Kaynak :  https://www.gelisim.guru/2023/05/cografya-degil-anne-ve-baba-kaderdir.html

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

YAZARI TAKİP ET

0 comments:

Diğer Projemiz