11 Mart 2022 Cuma

Gazetecilik "Öküzlük" Yapma Yeri Değildir!

Gazetecilerin Öküzlük Yapmaya Hakkı Yok


Ülkemizde siyaset her ortadoğu ve afrika ülkesi gibi çok sert bir iklime sahip; çünkü bu bölgeler çok fazlasıyla hala emperyal güçlerin saldırısı altında.

Bu sebeple bu bölgede siyaset daha radikal, uzlaşmaz dilleri, yöntemleri ve ideolojileri ortaya çıkarıyor.

Durum böyle olunca herkesin öfke sorunu da ortaya çıkıyor. Çünkü insanlar diğer ideolojilerden insanlara ve hatta siyasetçilere hatta ülke başkanlarına karşı eleştirilerinde ahlak ve edep sınırlarını aşabiliyorlar.

Ülkemizde de bu durum fazlasıyla var.

Olgun bir birey yani vatandaş siyasette her zaman makul ve edep sınırları içinde olmalıdır ama bunu her zaman başaramazlar ve bu kabul edilebilir bir şeydir. Çünkü sıradan insanlar kamuya mal olmuş kişiler değildirler.

Ama gazetecilerin ve aydınların eleştirilerinde özellikle gazetecilerin eleştirilerinin ahlak sınırı içinde bir üslupta olması gerekir. Çünkü eylemleri kamuyu şiddete varacak düzeyde tetikleyebilir.

Gazeteci, temelde gazetecinin de her vatandaş ve siyasetçi gibi kendi ideolojik doğruları olsa da asıl amacı kamuya dair haksızlıkları en doğru dille kamuya ifade etmeye çalışan kişidir ve bu anlamda gazetecinin kendi safına değil, tüm kamuya edepli bir üslubu olma zorunluluğu vardır.

Eğer gazeteci de bunu çok rahat aşarsa çizgi çok fazlasıyla geçilmiş ve o toplum fiziksel kavga yani iç savaş sınırına erişilmiştir demektir.

Bu yüzden muhalif veya yandaş gazetecilerin böyle bir toplumda edep sınırlarını aşarak bir tür öküzlük yapmaya(kabalaşmaya ve terbiyesizleşme) hakkı yoktur.


Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: