4 Eylül 2021 Cumartesi

Türkiye'de Siyaset ve Halk Yolsuzluğunun Sebebi Fahiş Araba Fiyatları mı?


Malum son yıllarda ekonominin kötülüğü ülkemizde iki-üç şey üzerinden anlatılıyor, döviz fiyatları, inşaat odaklı ekonomi ve fahiş araba fiyatlarını oluşturan vergiler..

Fahiş araba fiyatları ülkemizde yeni bir şey değil 80-90 lardan bu yana ülkemizde ortalama sıfır araçlar ortalama bir şehirdeki ortalama bir ev fiyatına satılıyor.

Biri barınma diğer ulaşım temel ihtiyacı için. Ama biz internetle beraber son 10 yılda gördükki araba fiyatları özellikle ikinci el araba fiyatları yurtdışında bizim sıfır budolabı fiyatına yani 3000-5000 birim fiyatlara satılıyor.

Biz bu fiyatları asla hayal edemez hale nasıl getirildik bu ayrı bir konu elbette. Bildiğimiz temel gerçek 100 birim fiyatlık bir araca 150 birim fiyat vergi ödediğimiz.

Benzin fiyatları da çabası.. Dünya diğer ülkerin 1 galon fiyatına yani 3.5-4 litre fiyatına   biz 1 litre benzin alıyoruz. 

Peki bu fahiş araba ve benzin fiyatlarının sosyal sonuçları nelerdir? Bunu hiç düşündünüz mü?

Yani son 50 yıldır ev fiyatına araba alan bir millet olarak bizler bu uğurda neleri feda ediyoruz.

Biraz derin düşününce bu karşılanması zor ama temel gereksinim olan şeyi elde etme yolunda milletimizin aslında ahlaken bir şeye zorlandığını görüyoruz.

Evet, o yol yolsuzluk ve sahtekarlık yolu.

Düşünün ki, ülkemizde en az %50'ye yakın insan asla toplu ulaşım kullanmak zorunda olmadığını ve mutlaka özel araca sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Bu durumda bunu karşılamak için ise, yapmak gereken şey ortalamanın çok üstünde bir gelir elde etmek. Çünkü ülkemizde hem araba fiyatları hemde yakıt fiyatları dünyaya göre ortlama 5-10 kat daha pahalı..

Yani asgari ücretle çalışırken sıfır bir araba sahibi olmak ve yeterli seviyede yakıt alıp rahat rahat kullanmak zor olduğuna göre gerek özel sektörde nitelikli bir işçi, gerek memur, gerekse bürokraside gerekse siyasette ve gerekse işletme sahipliğinde bulunan insanların araba almak ve benzin koyup kullanmak için ortalamanın yani asgari ücretin en az 3-4 katı gelir elde etmesi gerektiği ortaya çıkıyor.

Çünkü araba sahibi olan kişi aynı zamanda harcama şekli bakımından da, başta benzin gideri olmak üzere diğer harcamaları ile sınıfsal olarak asgari ücretliden sınıfsal olarak tamamen olarak ayrılmak istiyor ve başka bir statüye geçmek istiyor.

Hal böyle olunca, sınıfsal piramidin en üstündeki zenginler ve ortasında orta halli sınıflar arasındaki rekabetin ana unsuru sahip olunan arabanın kalitesi oluyor. Kullandığı aracın kalitesi ile bu sınıflarda yer edinmek isteyenler tüm iş hayatını buna göre kurluyorlarç

Bu seviyede bir araba almak ev sahibi olmakla eş değerde gerekli ve önclelikli oluyor nerdeyse. Eşlerinde başka çiftlerle olan ilişkilerinde birbirlerine bakışlarında kullandıkları araç en önemli konulardan oluyor.

Bu sebeple piramidin en üstünde ve ortasında bulunların lüks bir daire fiyatına arabaya sahip olup ayda asgari ücret kadar benzin parası ödemesi için, bulunduğu iş hayatında agresif bir rekabette bulunması ve çok kazanması gerekiyor.

Çünkü, kıyaslama olarak örneğin bir Alman'ın son model bir Walkswagen, Mercedes veya BMW ye 50.000 birim fiyat verirken bir Türk o araca 500 bin birim(TL) vermek zorunda.

Bunun normal şartlarda bir çalışma ile karşılanması zor zor olduğu için kişinin standart bir iş hayatı ve standart sayılan bir iş ahlakının dışına çıkması gerekebilir.

Bu noktada yolsuzluk yani iş hayatında sahtekarlık yapması gerekiyor olabilir.

Bu yolsuz iş hayatın seçme kararını vermesinde zaten fahiş araba fiyatları başta olmak üzere dışarda yeme içme ve diğer şeylerdeki fahiş fiyatlar zaten motive ve karar verdici olacaktır..

Böylece kişi piramidin üstündeki kısımda yaşamak isteği için standart bir şey olarak gördüğü ev fiyatınadaki sıfır bir aracı alma ve istediği her yere o araçla gitme özgürlüğünü elde etmek için iş ahlakının dışına çıkmayı zorunluluğu ile başbaşa kalacaktır.

Bunu iş adamı, yönetici, memur ve bürokrat düzeyinde düşünürseniz buna siyasetçileri de eklerseniz özel sektör ve devlet ekseninde bu rekabet her türlü hırsızlığı yapmaya bu statüdeki kişileri teşvik edecektir.

Buna ek olarak ülkemizde yüksek kaliteli araç kullanma kendini güçlü gösterme ve diğer insanların koşulsuz saygısını alma aracı olduğu için insanlar kadın erkek araç sahibi olma konusunda çok agresifler ve bunun için ahlaki değerlerini çiğnemeye ve yolsuzluk yapmaya hazırlar.

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 yorum: