3 Eylül 2021 Cuma

Instagram Olmasa Dünya Nasıl Olurdu?


Hiç instagramın dünyaya katkılarını düşündünüz mü?

Evet, instagram kullandıkları halde bir çok sosyal medya ve internet kullanıcısı için bir gereksizlik abidesi veya insanı insanlıktan çıkaran bir tanıma sahip.

Bunda en büyük sebep, insanların artık aslında tamamen Instagram'da paylaşmak için evde özenerek o şekilde yemek yaptıklarını veya dışarda yemek yediklerini veya instagramda paylaşşmak için tatile gittikleri veya sırf instagramda paylaşmak için spor yaptıklarını veya elbise veya eşya aldıklarını düşünmemizi sağlayan izlenimlerimiz.

Belkide bilinmeyen bir dönüşüm olarak bu çoğunlukla doğru

Peki bu böyle olmasa ne olurdu veya böyle olmasının bize faydası ne?

Bunun tek temel bir açıklaması var. Evet, Instagram sadece insanların rekabet içind ehavalı görünme ihtiyaçlarına karşılık gelen bir video ve fotoğraf paylaşım alanı değil, aslında modern dünya ekonomisinin motoru.

Evet, dünya küreselleşirken son 20 yılda aynı zamanda global ve lokal ekonomik krizleri de yaşıyor ve ekonomiler giderek sınıfsallaşıyor ve zengin fakir ayrımı giderek büyüyor ve büyüyen ülke nüfuslarının iş ihtiyacı ve onların artan tüketimleri standart bir değerde karşılanmakta zorlanılıyor.

Dünya aynı zamanda insanların psikolojileri ile var olan insanlığın ortak yaşam alanı.

10 milyara yakın insan yaşıyor dünyada ve bu insanlar zenginler dışında kalanlar olarak birer robot değiller ve azınlık ünlü ve zengin kesimin dışıdna kalan nerdeyse %80-90'lık yoksul ve orta sınıf insanlar hayatlarını genel olarak zenginlerden farklı olarak sadece 1 evde 4 duvar beton ve iş dışında son derece sınırlı bir alan ve zamanda geçiriyorlar..

Bu insanların da bu sınırlı imkanlar içinde bile bir hollwood yıldızı gibi yaşadıklarını hissetmelerini ve kendilerine kanıtlamaya sağlayan en önemli platform Instagram. Çünkü Instagram çıktığından beri diğer sosyal ağlardan farklı olarak, insanın kendisiyle ilgilendiğini göstermesini sağlayan bir formatta işliyor ve link paylaşılamıyor yorumlar çok silik ve dha açok içerik vidoe ve resim öne çıkarlıyor...

Bu halde Instagram muhtemelen giderek milenyumun teknolojik kaosu ve depresyonu içine hızla sürüklenen insanlığa havalı bir şekilde hayata tutunma ve sosyalleşme imkanı sağladı.

Bu anlamda yeniden kendisiyle ilgilen insanlar kendilerine bakma ihtiyacı duyarak satın almaya yani harcamaya ve harcamak içinde daha çok kazanmaya yani rekabete ve harcarkende başta yiyecek, giyim ve bakım olmak üzere 100 lerce sektörü harekete geçirdi.

Bu belkide 2010'lardan sonra global krize girecek dünya ekonomisini hem global hemde yerel ölçekte durağanlığa girmekten kurtardı. 

Ve belkide Instagram olmasa Instagramı bu denli havalı şekilde kullanan büyük bir kitlenin depresyon ve intihar eşiğinde yaşadığını görecektik.

Instragm olmasa dinamik modern bir insanlık olmazdı ve ekonomiler daha vasat ve ticaret daha kısıtlı olurdu.


Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: