1 Mayıs 2021 Cumartesi

NBA'de 4'lük Hatta 5'lik de Olabilir!

NBA'de son 5 yılda yaşanan üçlük çılgınlığı ve uzun mesafe üçlük çılgınlığı akıllara "NBA'de 4'lük hatta 5'lik de olmalı mı?" sorularını getiriyor. Bunun çözümünü sizler için düşündük.

Evet, olur ve hatta çok güzel olur; şöyle ki, orta sahaya yakın bir yerden tepeden, üçlük çizgisi arasında yarı sahayı dikey olarak bölen birer çizgi çekilerek burdan atılan şutlar 4'lük sayılabilir.  Böylece üçlük mesafesini çok aşan şutların hakkı verilmiş olur. 

 

Diğer yarı´sahadan atılan şutlar ise, hayli hayli 5'lik sayılabilir. Bu basit ve herkesin yapamaycağı bir şey ise, yapanlara hakkı verilmeli. Çünkü basketbolda basketlerin değeri en çok mesafe olarak ağırlıkla veriliyor, örneğin serbest atış sayısı en yakın yerden atıldığı için 1 sayı ve sonrasında 2 lik ve daha uzaktan 3 lük. O zaman neden sahanın diğer kalanını kapsayan mesefaler için farklı şut değerleri belirlenmesin 4'lük ve 5'lik gibi.

NBA yönetimi belki özellikle 80 sonrası NBA'in tarihi gereği bir bütünlük olsun diye belki bunu istemeyebilir, ama talep ve mantık bunu zorluyorsa bu yapmalılar. 


 İçerik Sponsoru : alanisabeti.com


0 yorum: