1 Mayıs 2021 Cumartesi

NBA'de 4'lük Hatta 5'lik de Olabilir!

 


NBA'de son 5 yılda yaşanan üçlük çılgınlığı ve onun devamında gelen uzun mesafe üçlük çılgınlığı akıllara "Acaba NBA'de 4'lük hatta 5'lik de olmalı mı?" sorularını getiriyor. Bunun çözümünü sizler için düşündük.

Evet, gayet olur ve hatta çok güzel olur; şöyle ki, yukardaki resimde de çizdiğimiz gibi orta sahaya yakın bir yerden tepeden, üçlük çizgisi arasında yarı sahayı dikey olarak bölen birer çizgi çekilerek bu iki arada atılan şutlar 4'lük sayılabilir. Böylece üçlük mesafesini çok aşan şutların hakkı verilmiş olur. 

Diğer yarı´sahadan atılan şutlar ise, hayli hayli 5'lik sayılabilir bu durumda. Burda temel gerekçe şu olmalıdır. Eğer bu basit ve herkesin yapamayacağı bir şey ise, yapanlara hakkı verilmeli ve bu skora yanslımalı. Çünkü basketbolda basketlerin değeri futboldan farklı olarak mesafeye göre belirlenir. örneğin serbest atış sayısı yakından ve bir müdale olmadan rakipten yerden atıldığı için 1 sayı ve sonrasında 2 lik ve daha uzaktan 3 lük. O zaman neden sahanın diğer kalanını kapsayan mesefaler için farklı şut değerleri belirlenmesin 4'lük ve 5'lik gibi.

NBA yönetimi belki özellikle 80 sonrası modern NBA'in tarihi gereği bir bütünlük olsun diye belki bunu istemeyebilir, ama oyunun evrimi ve oyunun mantığı bunu zorluyorsa bunu yapmalılar. Çünkü oyunun yeni bir heyacanıda bu ve bunun tadı skora da yansırsa tadından yenmez olur.


 İçerik Sponsoru : alanisabeti.com
Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: