7 Nisan 2021 Çarşamba

Kadın Cinayetleri Nasıl Önlenir


Malum hain terör gibi bir toplumsal soruna dönüşen bir konu daha var ülkemizde. Kadın cinayetleri... Evet terör gibi diyoruz çünkü; bu gerçekten toplumsal etkisi çok fazla olan ve insanımızın canına kast eden bir suç.


Son 10 yılda toplumu rahatsız ve tehdit eder seviyeye kadar ulaşan bir katliamlar bütününden bahsediyoruz. Günde 1-2 kadının öldürülmesi artık kanıksanmış hale geldi. Bakanlarımız bunun yurtdışı ortalamalarının altında olduğunu söylese de, ortada siyaset makamı tarafından da anlaşaşılamayan ve üzerinde uzlaşılamayan derin sosyolojik bir konu bu.

Bu yüzden artık bizim kendi kendimize bakmamızda ve bu olguyu toplum-birey-cinsiyet bakış açıları ile görüp mevzuya sivil olarak bakmamızı gerekiyor. Kadın cinayetlerinin analizi olduğu gibi çözümü de yine devlet ve siyaset dışı olmalıdır. Çünkü devletimizin 40 milyon kadına koruma atayacağı bir durum yok ve devletten beklediğimiz makro ve mikro siyasi çözümlerin kısa vadede işe yaraması mümkün değil hergün kadınlar öldürülürken. Bu yüzden özeliklle yasaların daha katı hale getirilmesinin ve çok dikkatli uygulanmasınında engelleyemeyeceği kompleks bireysel bir suç alanı var. Tıpkı siyasi bir teröristin tek başına bir karar alıp yılbaşı gecesi gibi bir yeri silahla taraması gibi öngörülmesi ve önlenmesi çok mümkün olmayan bir durum bu.

Bu yüzden işin çözümü devlet eksenli politikalardan aramak artık pek mümkün değil. Ülkedeki tüm erkekleri toplayıp belediye ve kamu kurumlarının merkezlerinde toplu olarak zorunlu eğitimle eğitsek ve rehabilite etsek bile bu en az seviyeye inemeyecek kadar ilerlemiş derine inen sebebpleri olan toplumsal bir sorun bu.

Bu yüzden çözüm konusunda bireysel inisayatiflerin ve sivil toplum ve yerel örgütlenmelerle ve ek olarak yerel yönetimlerle yani belediyelerle işbirliği yaparak kısa vadede daha sonuç alınır şeyleri yapmak daha yararlı olacaktır.

Örneğin her mahalleden kadınların kendi aralarında facebook grubu bile olabilir bu örgütlenerek, kendilerini daha güçlü ve savunulabilir yapacak şekilde belediyeleri de harekete geçirerek veya kendi aralarında kuracakları bir platform veya derneklerle, ve platformlarda sadece kadına şiddet ve kadınların özel hayat ilişkilerini geliştirme amaçlı şeyler yapılabilir. Bu haliylede tamamen devlet ve siyasetten bağımsız ve bu platformlarda siyasetin ilke olarak konuşulmayacağı şekilde kadın dayanışması ile kadınların örgütlenmeye ve kendilerini şiddet eğilimli erkeklerden koruyabileceği platformlar kurulabilir.

Ayrıca erkek şiddetine karşı, kadınların kendini savunması amaçlı savunma sporları öğrenmeleri dahil ve erkeklerle kurulacak iletişimlerinde erkeklerin zararını minumuma indirecekleri ve ve ehr bir kadının çevresindeki şiddet eğilimli potansiyel erkeklerin belirlenmesi ve devlet kurumlarını iletilmesini ve şiddet uygulama eğilimli erkeklerle kadınlarının ilişkinin bitirildiği veya başlatılmadığı bir tür ücretsiz ilişki danışmanlığı gibi alanlarda uzmanların gönüllü olarak kadınlara yüzyüze veya online olarak destek olması sağlanabilir ve kadınlar bu tür platformlara yönlendirilerek bir anlamda şiddete karşı pasaif durumda çıkıp, aktive edilip kendi aralarında dayanışma yapmaları gösterebilirler.

Bu şekilde daha sağlıklı ilişkiler kurma anlamında hemde kadınların birbirine ekonomik dayanışma göstererk yardımcı olduğu bir sinerji oluşturulabilir.

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: