4 Nisan 2021 Pazar

Gerçek Survivor: Narsist veya Bordeline ile Aynı Evde Yaşamak


Psikolojik sorunlar elbette hepimizin hayatımızda istemediği ve bir o kadar kabulllenmesi zor şeyler.


Kendimizdeki veya çevremizdeki insanlardaki psikolojik sorunlarıyla beraber anlamaya çalışmak ve bu tür sorunları olan insanlarla yaşamaya çalışmak ise epey yıpratıcı. Ama bazıları var ki, onları anlamayı veya onlarla yaşamaya çalışmayı sadece yıpratıcı diye tanımlamak çok zor.

Evet, bilimsel tanımlamasıyla narsist kişilik grubunun iki temel kişilik tipi olan narsistler ve sınırkişilikler/borderlinelar hayatınınızı sadece yıpratmaz tamamen katlanılmaz hale getiren iki kişilik tipleri.

Bu iki kişilik tipinin oluşmasının sebebini saymak bize düşmez tabii, psikiyatri ve psikoloji bilimleri varken ama, temel olarak artık konan ana sebep bu iki kişilik bozukluğunun sebebinin daha çok anormal davranışları olan ebeveynler. Yani bebeklik ve çocukluk döneminde anne ve babası tarafından normal davranış görmeyen, çok aşırı yüceltilen veya çok aşırı küçümsenen bebek ve çocuklar büyüdüklerinde narsist veya borderline oluyorlar diyebiliriz. Ama yinede sizler bunun temel sebeplerini araştırabilirsiniz.

Sonuç olarak, karşımıza çevresindeki insanların hayatını pek önemsemeyen ve özelliklede ilişki içinde oldukları sevgili ve eşlerinin hayatını gerçek anlamda bir hayatta kalma mücadelesine çevirebilen ve bu yüzden yanındaki insana survivoru yaşatan iki kişilik tipi narsistler ve borderlinelar.

Özetle, bu iki kişilik tipi hem kendine karşı hemde başkalarına karşı sevgi ve nefret konusunda çok aşırılıkları olan; hayata ve insanlara sağlıklı ve dengeli bakamayan ve davranamayan insanlar olarak düşünebilirsiniz. Ben merkezci oldukları için başkalarının hayatını yakıp yıkmada ustadırlar ve bunuda kılıfına uydurarak sizi suçlayarak yaparlar.

Onları anlamak veya onlarla bir konuda uzun vadeli olarak anlaşmak ve sağlıklı bir iletişim ve birliktelik kurmak bunu sürdürmek imkansızdır. Sorunlu kişilik yapıları o kadar sert ve çetindirki, en olumsuz duyguları nefret, öfke ve kıskançlık gibi şeyleri en yoğun şekilde yaşarlar. Karşısındaki kişiye karşıda sonsuz manevra yapabilirler kendilerini doğru sizi yanlış yapmak için.

Temel ahlaki doğruları ve ilkeleri nerdeyse olmadığı için, herşey elde etmek veya haklı olmak olarak bakar ve bunun duğruluğunu göstermek içinde herşey onlar için mühabtır.

Öfkeleri ve yargılamaları hiç eksiklmez gün içinde. İçlerindeki büyüklenme veya tam tersi aşşağılık duygusu o kadar yoğundur ki bunu kontrol etmek bir yana, bunu sizin üzerinde test etmek ve size diş geçirmek veya sizi yönetmek için kullanırlar.

Öyle sakin ve aklı başında durdukları tam bir hafta bile yoktur. Onların olduğu yerde aksiyon ve hır gür vardır. Çünkü onlar için kişiller sadece birer insan değil aynı zaman savaş verilen birer cephedir. Yargılamadan ve kendilerini sizden kat be kat değerli göstermeden durmaları mümkün değildir.

Sizi herşeyinizle bir şekilde yargılamak ve sizde otorite kurmak veya sizi dolaylı şekilde yönlendirmek ve kurcalamak isterler. Fikirleri çok kaypak olduğu için dün savundukları şeyleri bugün inkar etmek onları için çok kolay ve egreklidir çünkü onların sürekli maddi ve manevi konularda hesapları vardır ve bu hesaplarda sürekli artı olmak sürekli haklı olmak isterler.

Örneğin narsistle hiçbir koşulda yanlış yapmadıklarına inanırlar. Yani onlara göre onların yaptıkları herşey doğrudur siz ise yanlışların toplandığı insan. Maneviyat sözde onlar için önemlidir asıl saygı duydukları şey ise güç ve maddiyattır ve buna sahip olan insanlar dürüst ve ahlaklı kişilerden kat be kat üstündür ve eğer siz o dürüst grubunda bri fakirseniz sizi yerin dibine sokacaklardır bri şekilde ve sizde kendinizden ve doğruluğunuzdan utanacak hale geleceksinizdir

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: