4 Nisan 2021 Pazar

Dibe Vurduysanız Dibi Keşfetmeden Yukarı Çıkamazsınız


Bazılarımız zaman zaman bazılarımız ise çoğu zaman kişisel başarı olarak hep diplerde olduğumuzu düşünüyoruz. Hayatımızda yaşadığımız bazı şeylerdeki yanlış ısrarlarımız bizi en kötü halimize ulaştırıyor. Ve gittiğimiz o yeri "en dip" olarak adlandırıyoruz. "Dibe vurmak" deyimi bu anlamda kişisel dramlarımızı kısaca ifade etmek için sıkça kullanılır.

Ve bazılarımız bu kişisel dramlarımızı ısrarla inkar veya örtbas ederken, bazılarımız ise, açık açık bu deyimle daha etkili şekilde anlatıldığı gibi kendi acı gerçeğini kabullenir ve kendisini içine düşürdüğü durumu en ağır şekilde "dibe vurmak" denen bu deyimle tarif ederler.

Malum bu deyimin üzerinden motivasyon elde etmek için "dibe vurmak yukarı çıkmak için tek yoldur" şeklinde sözler de vardır

"Dibe vurmak" deyimi bazıları çok rahatsız edinci olabilir, ama ben bu yazıda bunu çekinmeden kullanmak istiyorum.

Öncelikle eğer dibe vurduğumuzu düşünüyorsak, dipteki bu yeni boyuta yani bu psikoloji ve yaşam şartlarına uyum göstermemiz ve bu yeni yaşam algımızı ve yaşam zeminini kabul edip, bir an önce  dipteki gerçekleri ve şartları keşfetmeye başlamalı ve bu zor şarlarda kısa veya uzun vadede yaşamaya hazır olamılıyız. 

Eğer hayatta kalmak ve başarılı olmak istiyorsak bu zor şartlarda yaşamaya kısa sürede alışmalı ve bu yaşam zeminindeki bilmediğimiz zihinsel veya reel araçları kullanarak dipten tekrar yukarı çıkacak şekilde kendimizi çalışmaya ve çabalamaya adamalıyız.

Aksi takdirde dipteyken içine düştüğümüz çukurun duvarlarına bakıp bakıp herşeye küfür ve isyan ederken bulabiliriz kendimizi

Çünkü hepimiz dibine düştüğümüz kuyunun dışında farklı yerlerde başka ve konforlu bir hayat olduğunu biliyoruz. O zaman düştüğümüz kuyudan çıkmanın yollarını kuyudayken aramaya çalışmalı ve çıkana kadar mevcut yeni şartlarla uyumlu yaşamalıyız. 

Kuyunun dibinde yaşamayı sakince öğrenmeden ve bu yeni zor şartlarda hakimiyet kurmadan yukarı çıkamayız.

Sonuç olarak, dibe vurarak kendimizi gurur yapamayacak hale soktuysak o zaman gurur da yapmamalıyız. En dipteyken gurur da yoktur ego da yoktur sadece başarı ve kendimiz olmakla ilgili kaygılarımız olmalıdır...

 

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: