2 Mart 2022 Çarşamba

Putin Neden Haksız, Neden Kaybetmeli ve Yargılanmalı?

4


Pandemiden sonra nükleer savaş tehdidi düzeyinde bir 3. dünya savaşını kimse beklemiyordu.

Ama oldu ve pandemide epey sıkılan ve muhtemelen covid yüzünden günde her gün 1000 kişi ölen Putin Rusya'sı belkide bu kötü yönetimin baskısını ortadan kaldırmak için Ukrayna'ya saldırdı. Putin'in öfkesi belki de, 20 yılda yarattığı otoriter yönetimle Rusya ekonominisin dünyada bir anlamı ve değeri olamamasından ve bir saygınlık itibar kazanamamasından dolayıdır. Putin Rusya'sı kapitalist rejimiyle de dünyaya ne bir marka çıkarıp ne araba üretip satabildi, ne elektronik ne de tekstil ne de başka bir şey; sadece votka, gaz ve silah sattı.

Putin'in 3 ay önceki rutin yıllık basın toplantısında aşağıdaki videodan da göreceğiniz üzre NATO ve ABD'yi çok sert bir şekilde suçlayıp "burnumuzun dibine füze yığdılar, 12'ye bölündük hala onlara yetmedi ve artık top onlarda " diye açık açık ne yapacağının sinyal vermiş.


Tabii bu saldırıyı aynen video da dediği gibi Rusya'nın güvenlik kaygıları ile gerekçelendirdi ve şu an bu harekatın Ukrayna'yı silahsızlandırmak amacıyla yapıldığını  söylüyor

Peki Putin neden haksız bu konuda ve bu açtığı savaşta dünyanın selameti için neden Putin kaybedip Rusya'da devrilmeli ve neden hatta dünyayı nükleer savaşla tehdit ettiği için yargılanmalıdır?

Bunu ifade ederken elbette NATO ve ABD'yi savunmuyoruz ve NATO ve ABD'nin de malum defteri malum kabarık bu ayrı bir konu  ve zaten Suriye'de Rusya ile ABD zaten görünmez üstü kapalı bir savaş yapıyordu ve Rusya Suriye'ye hamilik yaparak önemli bir güç elde etti ve gerilim en zirvedeydi bu anlamda.

Ukrayna özelinden bakınca, aslında Putin'in mevcut argümanlarının da aynı Bush'un ki gibi birer paranoya ve saçmalık olduğu ve Putin'in giderek yaşlandığı ve ölmeden önceki şu dönemde Rusya'nın mevcut gücünden ve dünyadaki konumundan memnun olmadığı ve bunu değiştirmek istediği çok açık.

Video'dan gördüğümüz üzere "Biz Meksika sınırına veya Kanada'ya füze yığsak ABD ne yapardı bunu istemek çok mu?" diyecek kadar Rusya'yı ABD klasmanında bir ekonomik ve siyasi güç olarak gördüğünü ve ülkesini buradan hareketle Rusya'nın güvenliğini NATO tehdit ediyor diyerek girişeceği bu savaşta Rusya'yı haklı çıkarmaya çalışıyor.Bu Rusya'nın içine düştüğü çok saçma ve ezik bir durum bir yandan çünkü dış politika olarak son derece sert ve güçlü bir dış politikası ve askeri gücü olan bir devlet için ve ülkesini koruma adına Ukrayna'ya yaptığı bu saldırıda sunduğu bu gerekçeler epey çocukça ve çok yanlış.. 

Rusya'nın Güvenliğini Koruma Yalanı ve Paranoyası!

Büyük bir nükleer güç olan, soğuk savaşın 2 ülkesinden biri olan Rusya neyden endişeli  olabilir ki güvenliği hakkında bu dünyada? Asıl kaygılanması gereken elbette Rusya'ya sınır olan ülkeler ve bunların kendilerine müttefik araması kadar doğal ne olabilir?

Eğer tamamen Putin'in kaygıları açısından bakarsak, o zaman güçlü bir ülke kendinden zayıf komşusu olan bir ülkeye, sırf bu zayıf komşu ülkenin güçlü müttefikleri var diye ona ordu sahibi olma hakkı bile tanımamalı. Böyle bir saçmalık olabilir mi?


Kardeşini kazanamayan ona savaş açar kardeşini kıskanan ona savaş açar.

Ayrıca Rusya ile Ukrayna kardeş bir millet ve Putin eğer kendisi bu kardeş sayılacak ve içinde milyonlarca Rus'un yaşadığı bu ülkeyi ikna edip kendi yanında tutamamışsa ve bu ülke AB ve ABD ile müttefik olup kendisini Putin diktasında yönetilen Rusya'dan koruma korkusu ve gereği duyuyorsa, o zaman Putin bu şekilde sızlanmamalıdır. 

Çünkü doğal olarak yarı dikta ile yönetilen bir Rusya'ya komşu olan Ukrayna'ya yığılan füzeler ABD Rusya'ya saldırsın diye değil Ukrayna'nın kendisini Rusya'dan koruma amaçlı olacaktır. Bunu bu durumda olan her ülke yapacaktır.

Ve evet, ABD çıkıp: "Beni burnunun dibine füze yığmakla suçluyorsun, o zaman yapabiliyorsan Meksika'ya neden ikna edip sende oraya füze yığmayı denemiyorsun"da diyebilir.

ABD'nin bu suçlamalar da kendini aklayacağı o kadar açık ki...

"Ben dünyanın her bölgesinden müttefikler edinip onlarla işbirliği yaparım eğer sen bu ülkelerden birine komşu isen ve bu ülke senden korktuğu için benle askeri müttefiklik yapıyorsa bu senin sorunundur " da diyebilir ABD haklı olarak ve bunda uluslararası hukuk aykırı hiçbir şey yok.

Sonuç olarak, Putin'in ortadoğuda Kuveyti işgal eden Irak diktatörü Saddam'dan uluslararası hukuk açısından hiçbir farkı yoktur ve Rusya'nın büyük bir imparatorluk geçmişinden gelmesi sahte bir demokrasiye sahip olması bu gerçeği değiştirmez.

Kaldı ki, ABD ve NATO hiçbir şey yapmasa bile, kendi ülkesi Rusya'yı dikta ile yöneten; ülkesinin demokrasi ve muhalefetini 20 yıldır yok ederek hatta ana muhalefet liderini zehirleyen Putin'in dünya barışı için çalışacağını düşünmek aptalca bir romantizm ve hümanizm olurdu..

Sorun, temelde Rusya'da demokrasinin olmayışı ve bu demokrasinin olmaması sonucunda otoriter/yarı diktatör Putin'in dünya üzerinde büyük günahları olan ve amacı için yapmayacağı şey olmayan NATO ile Rusya'yı yenileceği bir yarışa sokmasıdır.

Eğer Rusya demokrasi ile yönetilseydi Putin olmazdı ve NATO'nun egemen olduğu bu coğrafya da Rusya kendisini NATO ile kavgaya sokmak yerine kendisini daha çok dünyaya entegre etme ve halkına daha çok refah sunma yarışı içinde olacaktı.


Süreç en nihayetinde 5 yılda sürse savaş buraya gidecek ve Putin diktasi Rusya'da yıkılarak Rusya dünyaya yeniden demokratik bir ülke olarak entegre olacaktır veya çok uzun süre Kuzey Kore gibi bir ülke olarak kalacaktır..

Ama sorun şu ki, bunun daha erken olması için Biden ve AB liderleri büyük bir hata yapıyorlar; eğer olayı Putin'in Rusya'da demokrasiyi yok ettiği ve saldırganlığının da bu otoriter yönetim biçiminin sonucu olduğu üzerine kurarlarsa, kısa sürede Rus halkını bu yaptırımlar içinde kazanıp daha hızlı şekilde Putin'in devrilmesini sağlayabilirler!

Şu halde olayı Putin de değil, "Rusya 3. dünya savaşına sebep oluyor bu iş nükleer savaş gider ve Rusya bunun bedeli öder" şeklinde anlatmaları, zaten yaptırımlara epey kızan Rus halkını daha da kışkırtıp Putin'i ölümüne desteklemeye sevk edecektir.

Bu yüzden Putin' muhalefet işi bunak Biden'a bırakılmamalı ve Almanya ve Fransa kontrolü ele almalıdır.

Özetle, Putin kaybetmeli ve dünyayı nükleer savaşla tehdit ettiği için yargılanmalıdır. Çünkü bu böyle giderse Rusya asla durmayacak ve ABD'nin ve NATO'nun işlediği suçlardan daha büyük bir sonuca doğru gidecek gözüküyor. Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere Putin'in nasıl bir paranoya ile kendini dünya gerçeklerinden ve insani duygulardan koparttığı çok net.


Diğer bir açıdan bakarsak, 30 yıllık süreçte Ruslar kapitalizmi de beceremediği ortaya çıkıyor tıpkı sosyalizm gibi.  Bir anlamda 30 yıllık dünyaya entegre yönetimlerini de yüzlerine gözlerine bulaştırdıkları ve gerçek anlamda dünyaya entegre olamadıkları ve Rus'ların NATO dan bağımsız olarak bile bir uyum sorunu ve aşşağılık kompleksi içinde oldukları ortaya çıkıyor.

Bu gidişle olmayı hak ettikleri tek seçenek ve yer kaldı o da Kuzey Kore'nin yanı, yani komünizm... 

Ve dünyanın Putin'i aynı kafadan olan halkına demokrasiyi çok gören Kim Jong'un yanına göndermesi gerekecek.Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

YAZARI TAKİP ET

0 comments:

Diğer Projemiz