22 Nisan 2021 Perşembe

Futbolu Kurtarma Çabasıydı Olmadı!


Malum Avrupa'nın önde gelen klüpleri, tıpkı basketbolda Eurleague'de olduğu gibi, aralarında anlaşıp
Avupa Süper Ligi diye yeni bir üst lig kurdular  ama, gelen tepkiler sonucu klüplerin çoğusu geri adım attı ve proje başlamadan bitti.

Avrupa Süper Ligi projesinin sözcüsü Real Madrid Başkanı Perez yaptığı son açıklamada "Şampiyonlar Ligi eski, sadece çeyrek finalden itibaren cazibesi var. Geçen sezon 650 milyon euro kaybedildi, bu format işlemiyor. Sezon başında itibaren Avrupa'nın en önemli takımlarının oynayabileceği bir format bulduk. Başka kulüplerle dayanışma içinde olarak, büyüklerin kaybetmediği yerlerde daha fazla para kazanabilirsiniz" görüşünü savundu ve Avrupa Süper Ligi projesinin hala bitmediğini ifade etti. Bakınız.

Perez son derece haklı, zaten ilk olarak şampiyon olmayan klüplerinde katılması kararıyla Şampiyonlar Ligi'nin suyu çıkmış ve geçen 10 yılda özellikle iyice cılkı çıkmıştı. 

Avrupa kafasının spor yönetimi konusunda sicili giderek bozuluyor Fifa başkan Platini'nin yolsuzluk skandalarını da düşününce özellikle.

Sonuç olarak, dünyadaki en kaliteli ve tatmin edici spor organizasyonu NBA'a artan ilgiyle, dünya çapında basketbolun git gide yükselişinin aksine, giderek ölen futbolu son kurtarma çabası olarak tarihe geçecek bir girişimdi. Bundan 20-30 yıl sonra futbol ve basketbol eşitlediğinde bunu futbolsever herkes ifade edecek.

Üzüldük mü çok bu girişimin başarısız olmasına, hayır çünkü zaten futbol ofsayt gibi gereksiz ve aşırı sertliğe müsamaha vs ile 2000 lerin başındna itibare zaten avrupa kafası UEFA tarafından öldürülmüştü. 90 dakika 50000 kişiyi bir stadyuma toplayıp 0-0 veya 1-0 gibi spor oyunun skor yönüne ve dolayısıyla zevkine ihanet edilmesi ile zaten futbol futbol olmaktan çıkıp bir şiddet sporuna dönüşmüştü.

Bundan sonraki süreçte, bu girişim ile UEFA ve FİFA kendine çeki düzen verip futbolu 90 lardaki gibi tatmin edici bir spora dönütürebilir mi? Pek mümkün görünmüyor özellikle pandemi süreci ile giderek sıkıntı hal alan spor sektöründe her ne kadar beraber zorunlu bir futbol devrimi gerekse de, mevcut avrupa kafasının futboldaki egemenliği ve avrupa devletlerinin ve siyasetinin futbolla içiçe olması bir futbol reformunu zora sokuyor.

Bu sebeplerle futbol severlere geçmiş olsun diyoruz ve Messi ve Ronaldo nun en a 45 yaşına kadar oynamaları için dua etmelerini öneriyoruz. Çünkü Messi ve Ronaldo sayesinde hala futbol ilgi çekiyor onlarda bıraktıklarında zaten futbol ölecek

 

Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

YAZARI TAKİP ET

0 comments:

Diğer Projemiz