8 Haziran 2022 Çarşamba

Atatürk Havalimanı'nın veya Başka Bir Yerin Park Yapılması Halk İçin Gerekliydi

Atatürk Havalimanı'nın kapatılıp millet bahçesi, yani kamuya açık parka dönüştürülmesi çok büyük bir sorun oldu ve hala tartışılıyor.

Ama dikkat ederseniz karşıt olanlar dahil neredeyse hiç kimse konuya gerçek anlamda halk açısından bakmıyor ve işin kötüsü alternatif proje söylenmiyor

Yani, henüz kimse İBB Başkanı İmamoğlu dahil hiç kimse çıkıp, 10 milyonluk nüfusu ile İstanbul'un avrupa yakasının gerçek anlamda büyük bir şehir parkı ihtiyacı olduğunu ve bu konuda acil bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etmedi.

Her zaman ki gibi her şey ideolojik bir kavga ekseninde değerlendiriliyor.

Oysa 10 milyon halk adına bir tane siyasetçi çıkıp : "Evet bu havalimanı ideolojik olarak kapatıldı ve park yapılıyor ama zaten İstanbul'un gerçek anlamda Londra'daki Hyde Park veya New York'taki Central Park gibi bir parka ihtiyacı var ve 10 milyonluk avruka yakası sakinlerinin nefes alacağı byük bir park yapmak zorundayız çünkü son 20 yılda İstanbul tam anlamıyla beton bir açıkhava hapisanesine döndü." diyemiyor. 

Hani siyaset halk içindi?


Neymiş efendim 5 milyar dolarlık pist kırılııyormuş. Tamam haklısınız büyük bir milli kayıp.

Peki 10 milyon nüfusun nefes almasından daha mı değerli bu 5 milyar dolarlık pist.

Değilse senin önerin ne?

Yok eğer bu tamamen büyük bir yanlış ve ideolojik bir işse,  siz neden  2 yıldır çıkıp kendi alternatif projenizi 10 milyonluk Avrupa Yakasından yaşayan bu halkın temel ihtiyacını da belirterek halka büyük bir park projesi sunmadınız?

Mesela çıkıp en basitinden İkitelli İETT garajını İstanbul Şehir Parkı yapacağız garajı başka yere veye yer altına taşıyacağız da diyebilirdiniz. 

Elinizi kim tutuyor bu konuda? 

İkitelli Garajı 192 bin metrekare alana sahip ve bu anlamda yeterli bir şehir parkı alanına sahip..

Ama maalesef konu hep ideolojik bir kavga içinde görülerek 20 yıldır halk unutuluyor.

Tıpkı başörtü yasağından bu yana olduğu gibi hem rejim ve rejim karşıtları Atatürk ve Atatürk karşıtları olarak görülüyor..

Konular nedense hiç halka fayda ve özgürlük sunma amaçlı değil, karşıt ideolojilerin birbirine güya ülke çıkarı da konu edilerek  konuşuluyor. 

İstanbul ve İstanbul halkı özelinde neden konuşulmuyor? Bu havalimanının kapladığı yer İstanbul'da sonuçta Türkiye'nin tamamını değil daha çok İstanbul'u ilgilendiriyor.

Gazetecilerimizde iş bilmez insanlar gerçekten.

Çıkıp birisi de : "Sayın İmamoğlu bu projeye şiddetle karşısınız ama, iktidar bu projeyi bir halk ihtiyacı için yaptığını iddia ediyor, sizce İstanbul'un böyle bir parka ihtiyacı var mıydı varsa sizin projeniz neydi?" diye soramıyorlar. 

Dünyanın neresinden olursa olsun, niyetler başka da olsa konular reelde halk açısından ve halakj katacağı fayda minvalde bir tartışılır ama nedense bu konu sadece ideolojik olarak ele alındı her konu gibi. 

Bu gerçekten bu ülkede muhalefet açısından da, ülkede halkın haklarının savunulması konusundan ve  berbat seviyede olduğu  ve kamunun ihtiyaçlarının hiç önemsenmediğinin kanıtı.

Umarız bu konuda biri çıkıp bu şekilde bir bakış açısı getirir.

 


Beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz

0 comments: